Terminy wprowadzenia kas fiskalnych online zostały już określone dla poszczególnych branż. Obowiązek reguluje ustawa z dnia 15 maja 2019 roku, dotycząca zmiany ustawy o podatku od towarów i usług, a także Prawo o miarach. Proces wprowadzania potrwa aż do stycznia 2023 roku, jednak niektórzy przedsiębiorcy mieli obowiązek się w nie wyposażyć już na początku 2020 roku, inni będą musieli wprowadzić je w lipcu 2020 lub styczniu 2021 roku.
Które branże najpierw?
Do pierwszej grupy, która musi wyposażyć swoją działalność w kasę fiskalną online, należą przedsiębiorcy zajmujący się naprawą pojazdów silnikowych, czy motorowerów, wymianą oraz naprawą kół i opon. Wśród nich znajdują się także sprzedawcy benzyny silnikowej, a także gazu oraz oleju napędowego.
W lipcu 2020 roku obowiązek będzie dotyczył przedsiębiorców prowadzących placówki gastronomiczne, ośrodki zapewniające krótkotrwałe zakwaterowanie, a także firmy handlujące paliwami stałymi przeznaczonymi do celów opałowych.
Od stycznia 2021 roku obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych online spocznie na firmach budowlanych, prawniczych, salonach fryzjerskich, kosmetycznych oraz kosmetologicznych. W nowe urządzenie będą musieli się wyposażyć również lekarze, dentyści, a także przedsiębiorcy, których działalność opiera się na pobieraniu opłat za wejście do obiektu służącego poprawie kondycji fizycznej.
Wycofanie starych urządzeń
Efektem wprowadzenia nowych przepisów jest również wycofanie ze sprzedaży tradycyjnych kas z zapisem papierowym. Mogły być one sprzedawane jedynie do 31 sierpnia 2019 roku. Kasy z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne jedynie do 31 grudnia 2022.
Czy przedsiębiorcy otrzymają ulgę podatkową na zakup kasy?
Kwota ulgi podatkowej pozostanie na takim poziomie, jak do tej pory i nie będzie przekraczać 700 zł. Uproszczone zostaną jednak zasady jej odliczenia. Możliwe będzie uzyskanie jednorazowej ulgi poprzez odliczenie wydatku od podatku należnego. Jeśli wydatek będzie większy niż wartość podatku należnego, przedsiębiorca otrzyma zwrot różnicy na rachunek w banku mieszczącym się na terenie kraju lub na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.